Ev Boyarken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Geneler olarak kişilerin görüşleri rulo ile boya yapmanın daha kolay olduğu yönünde olsa da evin her yerini rulo ile boyamak imkansızdır. Büyük geniş duvarlarda rulo kullanmak kesinlikle doğru kabul edilse de duvarların kesişim noktalarında , kapı, pencere ve kiriş gibi köşeleri rulo kullanmak yanlış bir uygulamadır. Bunlar gibi köşe ve kesişim noktalarında fırça kullanmak en doğru uygulama şekli olacaktır.

Her türlü boya için de aynı fırçayı kullanmak yanlış olacaktır. Genelleme yapılacak olursa su bazlı boyalar için sentetik fırçalar, pürüzlü daha dekoratif yüzeyler oluşturabilmek için uzun ve tüylü olan rulolar ve düz duvarları boyayabilmek için kısa tüylü rulolar kullanılmalıdır.

Kolay ve daha dayanıklı bir boyama yapabilmek için duvar ya da tavan yüzeyindeki eski boya ve duvar kağıdı kalıntıları güzel bir şekilde kaldırılmalı , duvar yüzeyi güzelce zımparalanıp etrafa saçılan tozlar temizlenmelidir. Duvar üzerindeki kir ve lekeler deterjanlı su ile güzelce temizlenmelidir. Eğer bu temizleme aşaması güzel bir şekilde yapılmazsa ev boyama işlemi tekrarlanmak zorunda kalabilir.

Boyamaya başlarken ilk önce duvar kesişim yerleri küçük fırçalar yardımı ile boyanmalı daha sonra geniş yüzeylere geçilmelidir. Aynı zamanda duvarda güzel bir görüntü elde edebilmek için kestirme fırçası ve rulo ile yapılan boyamanın aynı yönde olmasına dikkat edilmelidir. Ayrıca boyanın yüzeye tam uyum sağlayabilmesi için önceki boyanın rengine yakın bir renk seçilmesi ve boyarken iki üç kat üzerinden geçilmesi boya yaparken dikkat edilmesi gereken önemli noktalardan biridir.